خانه / طب سنتی / درمان بوی عرق زیر بغل به کمک راهکارهای طب سنتی

درمان بوی عرق زیر بغل به کمک راهکارهای طب سنتی

همان‌طوری که ما زباله‌های غذاهایی را که می‌خوریم دور می‌اندازیم، دفع ضایعات بدن یکی از فرایندهای طبیعی، جهت دفع مواد زائد می‌باشد که نتیجه‌ی آن به شکل عرق از بدن دفع می‌شود. به‌عبارت‌دیگر پاک‌سازی بدن شما و حفظ تعادل دما و آب، از طریق غدد عرق که در تمام سطح بدن و در نواحی کف دست‌وپا و پیشانی و زیر بغل قرار دارد، انجام می‌شود.

تا زمانی که این عرق از حد طبیعی خارج نشده و بوی آن شمارا اذیت نکند، هیچ اقدام درمانی جهت رفع آن نیاز نیست. درصورتی‌که این مکانیسم طبیعی از حد خود فراتر رود، منجر به متصاعد شدن بوی بد از پوست بدن شما می‌شود. این موضوع آزار‌دهنده و خجالت‌آور، ضمن اختلال در روابط اجتماعی، شمارا وادار به‌صرف هزینه‌های زیادی جهت مبارزه با بوی بد عرق می‌کند. اگرچه این روش‌های شیمیایی می‌تواند در کنترل و کاهش بوی عرق بدن شما مؤثر باشد، اما اغلب بدون مشکل نبوده و به‌صورت دائمی مشکل شمارا رفع نمی‌کند.

علت بوی بد زیر بغل

یکی از دلایل بوی بد زیر بغل، رشد باکتری‌ها در بدن است که اگر روی پوست خشک شود، می‌تواند منجر به تولید بوی بدی شود؛ بنابراین عدم رعایت بهداشت و شستشوی نامناسب بدن می‌تواند در تشدید این موضوع مؤثر باشد. همچنین بوی بد زیر بغل نیز می‌تواند ناشی از شکسته شدن پروتئین‌های بدن به اسید‌های خاص باشد.

گرما، رطوبت، تنش‌های عصبی، عملکرد اعضای داخلی بدن مانند قلب، کلیه و دستگاه عصبی، مصرف برخی از داروها مثل داروهای قلبی و داروهای روان‌پزشکی، مصرف غذاهای تند و گرم و مشکل سیستماتیک در بدن از دیگر عواملی است که در تشدید تعریق مؤثرند. درصورتی‌که بوی بد عرق را درمان نکنید، به فاجعه‌ای مشمئزکننده منجر می‌شود.

نکات عمومی برای درمان بوی بد عرق بدن

برای مبارزه با بوی بد عرق زیر بغل رعایت نکات زیر توصیه می‌شود. در صورت عدم افاقه، استفاده از داروهای گیاهی را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

-استفاده از لباس‌های نخی و آزاد جهت کاهش تعریق بدن در تابستان

-استحمام روزانه با صابون یا شامپو

-تعویض لباس‌های زیر عرق کرده

-خشک‌کردن مرتب بدن جهت کاهش باکتری‌های موجود در سطح پوست

-عدم مصرف سیگار

-اصلاح موهای زیر بغل و کشاله ران

-کنترل تنش‌های عصبی، ناراحتی‌های روحی و کنترل استرس‌ و اضطراب

-عدم مصرف زیاد قهوه و نوشیدنی‌های الکلی

-پرهیز از مصرف مواد غذایی چرب و پر ادویه

در مطلب زیر با ارائه راهکارهای ساده طب سنتی، به رفع بوی بد عرق بدن شما پرداخته‌ایم.

درمان بوی بد عرق زیر بغل به کمک راهکارهای طب سنتی

روش‌های طبیعی و گیاهان دارویی با کنترل تعریق بدن و کاهش رشد باکتری‌های روی پوست، نه‌تنها منجر به کاهش تعریق شده، بلکه به خوشبویی بدن شما نیز کمک بسیاری می‌کند. در مطلب زیر برخی از این روش‌ها را ازنظر گذرانده‌ایم:

-سرکه سیب: اگر از بوی بد عرق بدن خود رنج می‌برید، سرکه سیب را امتحان کنید. این مایع علاوه بر کمتر کردن عرق بدن شما، بوی بد آن را تا حد چشمگیری از بین می‌برد. برای استفاده از این روش کافی است بعد از تمیز کردن محدوده زیر بغل، پنبه آغشته به سرکه سیب را به زیر بغل خود بمالید. سپس مدتی صبر کرده تا سرکه سیب جذب‌شده و خشک شود.

-نعناع: یک روش طبیعی برای کم کردن بوی عرق بدنتان، استفاده از دم‌کرده نعنا می‌باشد. این عرق طبیعی با کم کردن ترشح غدد عرق، به خوشبو شدن بدن شما کمک بسیاری می‌کند. برای استفاده کافی است پوست بدن خود را با عرق نعنا شستشو دهید.

-آب‌لیمو: برای خداحافظی با بوی بد عرق بدن خود از آب‌لیمو بهره ببرید. برای این کار کافی است قبل از خواب، محلی که بسیار عرق می‌کند را با آب‌لیمو مرطوب کنید. این روش کمک می‌کند تا بوی عرق بدن شما کمتر شود.

-گوجه‌فرنگی: گوجه‌فرنگی یک درمان طبیعی برای رفع بوی عرق بدن شما می‌باشد. شما می‌توانید این ماده پرارزش را یا به‌صورت خوراکی مصرف کرده و یا محل عرق خود را با آن مرطوب کنید.

-نمک: یکی از پیشنهادهای طب سنتی برای درمان بوی عرق بدن، استفاده از نمک می‌باشد. بدین‌صورت که مقداری نمک مرطوب شده را به محل تعریق خود زده و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. درنهایت محل موردنظر را آبکشی کنید.

-شیرین‌بیان: برای درمان بوی بد عرق خود از معجزه‌ی برگ شیرین‌بیان استفاده کنید. برای این منظور کافی است مقدار ۵۰ گرم شیرین‌بیان را در یک لیتر آب‌ جوشانده و به مدت ۱۵ دقیقه دم‌کنید. سپس محل تعریق خود را با دم‌کرده این گیاه بشویید. برای اثرگذاری بیشتر بهتر است این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.

-جوش‌شیرین: یکی از روش‌های مؤثر جهت درمان بوی عرق بدن، استفاده از جوش‌شیرین می‌باشد. به این دلیل که این ماده یک ضدعفونی‌کننده بسیار عالی است که از رشد باکتری‌های بدن شما جلوگیری می‌کند. برای درمان کافی است مقداری از این ماده را در آب حل کرده و به زیر بغل خود بزنید. کافی است یک‌بار امتحان کنید تا نتیجه‌ی آن را ببینید.

-بهارنارنج: برای رفع بوی عرق بدن خود از خواص عرق بهارنارنج استفاده کنید. این گیاه خوشبو، با بوی بد عرق بدن شما مقابله می‌کند. برای این کار کافی است مقداری عرق بهارنارنج را به زیر بغلتان بزنید.

-روغن درخت چای: برای رفع بوی بد عرق، روغن درخت چای یک گزینه بسیار مناسب است. این روغن با کشتن قارچ و باکتری‌های روی پوست، بوی نامطبوع بدن شمارا از بین می‌برد. برای استفاده لازم است چند قطره از این روغن را با آب قاطی کرده و به زیر بغلتان بزنید تا از شر بوی بد بدن خود خلاص شوید. شما می‌توانید این روغن را به‌صورت اینترنتی از سایت کاکوتی تهیه کنید.

-روغن اسطوخودوس: روغن اسطوخودوس با کنترل باکتری‌های روی پوست به رفع بوی بد بدن شما کمک بسیاری می‌کند. برای درمان لازم است این روغن را با جوش‌شیرین ترکیب کرده تا به‌صورت خمیر درآید. سپس خمیر درست‌شده را به زیر بغل خود بمالید. صبر کنید تا این خمیر بر روی پوست شما خشک شود. سپس آن ناحیه را بشویید.

-گل سرخ: پزشکان طب سنتی، استفاده از گل سرخ را جهت رفع بوی بد بدن مؤثر می‌دانند. برای استفاده از این روش، مقداری گلبرگ‌های تازه گل سرخ را به زیر بغل خود بمالید.

-گلاب: شستشوی بدن با گلاب یکی از روش‌های سنتی است که برای رفع بوی بد عرق از آن استفاده می‌شود. کافی است امتحان کنید تا اثر آن را حس کنید.

-گل رس: برای خلاص شدن از بوی بد عرق بدن خود حمام گل رس را به شما پیشنهاد می‌دهیم. مقدار آب در خاک رس پودر شده ریخته تا به‌صورت خمیر درآید. سپس به زیر بغل خود بمالید. درنهایت بدن خود را بشویید. این کار را به مدت یک هفته انجام دهید تا تأثیر آن را در کاهش میزان بوی بد عرق بدن خود ببینید.

-سدر: برای راحت شدن از شر بوی بد عرق بدن خود بدنتان را با سدر ماساژ دهید. برای این کار لازم است تا مقداری سدر را با آب ترکیب کنید تا به‌صورت خمیر درآید. سپس خمیر حاصل را به بدن خود بمالید. این گیاه با افزایش مقاومت پوست بدن به شما کمک می‌کند تا در مقابل افزایش دما مقاومت بیشتری داشته باشید.

-برگ مورد: استحمام با برگ مورد باعث خوشبویی بدن شما می‌شود. برای این کار کافی است پوست خود را با دم‌کرده این گیاه شستشو دهید.

-برگ حنا: یکی از روش‌های سنتی برای رفع بدبویی زیر بغل شما استفاده از برگ حنا می‌باشد. برای این منظور می‌توانید برگ حنا را یا به‌تنهایی و یا همراه با سدر استفاده کنید. بدین‌صورت که ترکیب حاصله را به‌صورت خمیر درآورده و به زیر بغل خود بمالید. درنهایت بعد از چند دقیقه بدن خود را بشویید.

-مریم‌گلی: استفاده از گیاه مریم‌گلی جهت رفع بدبویی بدن و خوشبو نمودن پوست شما بسیار مؤثر است. شما می‌توانید پودر این گیاه را به زیر بغل خود مالیده و بعد از چند دقیقه بدن خود را بشویید.

-مازو: اگر از بوی بد بدن خود شاکی هستید، از گیاه مازو استفاده کنید. برای درمان کافی است دستور زیر را اجرا کنید:
۱۰۰ گرم میوه مازو، ۵۰ گرم پودر مردار سنگ به همراه ۱۰ گرم پودر زاج سفید مخلوط‌کنید. سپس این ترکیب را به زیر بغل خود بمالید. بعد از نیم ساعت بدن خود را بشویید.

-گردو: خاصیت ضد میکروبی پوست و برگ گردو، یک خوشبوکننده قوی برای از بین بردن بوی بد بدن شما به‌خصوص زیر بغل می‌باشد. برای درمان کافی است مقدار مساوی از پودر برگ گردو، پودر پوست گردو، مردار سنگ و حنا را باهم ترکیب کرده و به زیر بغل خود بمالید. درنهایت پوست خود را شستشو دهید.

-برگ سیب: یکی از راهکارهای مناسب جهت کاهش بوی بد عرق بدن شما، استفاده از برگ درخت سیب می‌باشد. برای این منظور کافی است مقداری برگ تازه درخت سیب را دم‌کرده و همراه کمی سرکه مصرف کنید.

-رزماری: اکلیل کوهی و یا همان رزماری، گیاهی است که در کاهش عرق بدن تأثیر بسزایی دارد. برای جلوگیری و کاهش بوی بدن کافی است ۵۰ گرم پودر برگ رزماری را به همراه ۲۰۰ گرم پودر بچه با یکدیگر ترکیب کرده و بر محل عرق خود قرار دهید. برای اثرگذاری بیشتر، بهتر است این کار را روزی ۲ تا ۳ مرتبه انجام دهید.

-روغن نارگیل: طب سنتی استفاده از روغن نارگیل را در کاهش بوی بدن مؤثر می‌داند. به این دلیل که این روغن با محدود کردن رشد باکتری‌های سطح پوست، به رفع بوی بد زیر بغل شما کمک بسیاری می‌کند.

-لیمو: لیمو یک ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است که برای رفع بوی بد زیر بغل بسیار مؤثر است. آب این میوه با کاهش باکتری‌های مضر روی پوست شما، به‌عنوان یک خوشبو‌کننده گیاهی و طبیعی استفاده می‌شود.

-شنبلیله: طب سنتی معتقد است که خواص ضد باکتریایی این دانه برای مبارزه با بوی بد زیر بغل بسیار مؤثر است.

-آب: ساده‌ترین راهکار جهت رفع بوی بد زیر بغل، مصرف آب زیاد می‌باشد. آب با دفع سموم بدن شما، به کاهش بوی بد بدن کمک بسیاری می‌کند.

-پودر صندل: یکی از روش‌های درمانی جهت کنترل تعریق زیر بغل، استفاده از پودر صندل می‌باشد. برای استفاده کافی است پودر صندل را با گلاب و آب‌لیمو ترکیب کرده و به ناحیه‌ی زیر بغل خود بمالید. این ترکیب علاوه بر خشک نگه‌داشتن و از بین بردن رطوبت پوست شما، به بهبود گردش خون و سم‌زدایی بدن شما کمک بسیاری می‌کند.

-عرق کاسنی: یکی از روش‌های درمانی طب سنتی، جهت کاهش میزان بوی بد بدن استفاده از عرق کاسنی می‌باشد. این عرق گیاهی علاوه بر کاهش حرارت بدن، باعث دفع سموم بدن شده و بوی عرق شمارا کاهش می‌دهد. کافی است امتحان کنید تا نتیجه‌ی آن را ببینید.

-شاهی: خوردن تخم گیاه شاهی به‌صورت ناشتا و قبل از صبحانه یکی از روش‌های درمانی طبیعی جهت کاهش بوی بد بدن شما می‌باشد. برای درمان کافی است به مدت یک هفته تا ۱۰ روز تخم این گیاه را مصرف کنید تا از شر بوی بد بدن خود خلاص شوید.

-سرکه سفید: اگر از بوی بد زیر بغل خود رنج می‌برید، استحمام زیر بغل با آب و سرکه سفید را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این کار در هر شستشو انجام دهید تا از شر بوی بد زیر بغل خود خلاص شوید.

-سیب‌زمینی: یکی از روش‌های سنتی جهت مبارزه با بوی بد بدن، مالیدن سیب‌زمینی در ناحیه زیر بغل پس از حمام می‌باشد.

سخن نهایی

عرق به‌تنهایی بویی ندارد؛ اما رشد باکتری‌ها در حضور عرق، منجر به بد بو شدن عرق بدن شما می‌شود. اگرچه بد بو بودن عرق ضرری ندارد اما یک موضوع آزاردهنده برای شما است. اگر با استفاده از راهکارهای گفته‌شده در بالا از شر بوی بد زیر بغل خود راحت نشدید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به یک پزشک متخصص می‌باشد تا وضعیت سلامت عمومی شمارا چک کند.

همچنین ببینید

چاق شدن صورت به کمک راهکارهای طب سنتی

زیبایی صورت ازجمله چاقی صورت، به یکی از دغدغه‌های مهم هر فردی به‌خصوص خانم‌ها تبدیل‌شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.