خانه عمومی کیست تخمدان

کیست تخمدان

توسط مدیر مجله

بیشتر کیست‌ها هرگز مشخص نمی‌شوند و بدون اینکه افراد بدانند که به این کیست‌ها مبتلا هستند برطرف می‌شوند. به‌طورکلی درد در شکم یا لگن که گاه ممکن است به پشت و کمر انتشار داشته باشد شایع‌ترین علامت است. درد می‌تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خونریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود. از دیگر نشانه‌های کیست تخمدان عبارت‌اند از:
•احساس پری یا سنگینی و نفخ در پایین شکم
•درد سینه‌ها
•دردهای شدید حوالی عادت ماهانه (قاعدگی)
•لکه بینی در میانه ماه یا خونریزی‌های ماهانه غیرمنظم
•احساس تکرر ادرار و یا تخلیه ناکامل ادرار براثر فشار روی مثانه
•درد لگنی حین رابطه جنسی
•درد حین اجابت مزاج و یا فشار روی روده‌ها
•پر مویی
•علائم عمومی‌تری مانند سرگیجه، سردرد، تهوع و..
ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته‌ها و حملات قلبی و سرطان رحم از دردسرهای این کیست‌هاست. نتایج مطالعات نشان می‌دهد مصرف داروی گلوکوفاژ (متفورمین) و رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کامل (سبوس و غلات) می‌تواند در درمان این بیماری مفید باشد. داروها و رژیمی که برای درمان دیابت استفاده می‌شود و همچنین داروهایی که عمل هورمون مردانه را در زنان از بین می‌برند، از عوارض این بیماری جلوگیری می‌کنند. این بیماری احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش می‌دهد. بنابراین پزشکان داروهای ضدبارداری را که دارای هورمون پروژسترون هستند برای این بیماران تجویز می‌کنند و توصیه می‌کنند که اگر اضافه‌وزن دارند وزن اضافه خود را کاهش دهند.
انواع کیست تخمدان
بیشتر کیست‌های تخمدانی در طول کارکرد نرمال چرخه قاعدگی شما درست می‌شوند. نام آن‌ها کیست‌های functional فونکسیول است. سایر انواع کیست‌های تخمدان شیوع کمتری دارند.
•کیست‌های فونکسیونل: حول‌وحوش نیمه سیکل قاعدگی، از فولیکول تخمک آزاد می‌شود و سفر خود را به لوله فالوپ در جستجوی اسپرم و باروری آغاز می‌کند. یک کیست فولیکول وقتی تشکیل می‌شود که فولیکول نتواند پاره شود و درنتیجه تخمک آزاد نمی‌شود و رشدی در جای آن ایجادشده و تبدیل به کیست می‌شود.
•کیست کور پوس لوتئوم: وقتی‌که تخمک از فولیکول آزاد می‌شود، باقی فولیکول پاره شده تولید مقادیر زیادی هورمون‌های استروژن و پروژسترون در تدارک برای باروری می‌کند. این فولیکول تغییریافته حالا اسمش کور پوس لوتئوم است. گاهی اوقات سوراخ خروج تخمک مسدود می‌شود و درنتیجه مایع داخل فولیکول جمع شده و تبدیل به کیست می‌شود. داروی باروری کلومیفن (کلومید، سروفن) وقتی‌که برای تخمک‌گذاری استفاده می‌شود خطر ایجاد کیست کور پوس لوتئوم پس از تخمک‌گذاری را افزایش می‌دهد.
این دو نوع کیست نه جلوگیری از بارداری می‌کنند و نه تهدیدی برای آن هستند. کیست‌های فونکسیونل معمولا بی‌ضرر هستند و به ندر ممکن است که تولید درد کنند و اغلب خود به خودی در عرض ۲ تا ۳ سیکل قاعدگی بعدی از بین می‌روند.
بعضی از انواع کیست در رابطه با عملکرد نرمال سیکل قاعدگی نیستند. این کیست‌ها عبارت‌اند از:
•کیست درموئید: ممکن است حاوی بافت‌هایی مثل مو، پوست و یا دندان باشند. چون از بافت‌هایی منشأ می‌گیرند که تخمک انسانی را درست می‌کنند. این نوع کیست به ندر تبدیل به سرطان می‌شوند.
•سیست آدنوما: این کیست‌ها از بافت تخمدانی منشأ می‌گیرند و ممکن است که با مایع آبکی و یا مواد موکوسی پرشده باشند.
•آندومتریوما: این کیست‌ها براثر بیماری آندو متریوز رخ می‌دهند. بیماری که در آن سلول‌های لایه داخلی رحم (اندومتر) به‌طرف خارج رحم رشد می‌کنند. بعضی از این بافتها ممکن است که به تخمدان بچسبند و براثر رشد آن‌ها کیست آندومتریوما تشکیل شود.
•کیست‌های درموئید و آندومتریوما می‌توانند بزرگ شوند بطوریکه محل تخمدان را در لگن تغییر دهند و این منجر به افزایش احتمال پیچ خوردن آن و درد زیر دل شوند.
درمان کیست تخمدان با اصلاح رژیم غذایی
برای درمان کیست تخمدان ابتدا باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و موارد زیر را رعایت نمایید:
کاهش دریافت کالری
کاهش دریافت کربوهیدرات: نان، برنج، ماکارونی، سیب‌زمینی
افزایش دریافت غذاهای غنی از فیبر مانند سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات
دریافت چربی‌های اشباع را محدود کنید.
تا حد امکان غذاهای تازه مصرف کنید و از مصرف غذاهای نمک‌سود شده و کنسروی و دودی خودداری کنید.
نمک دریافتی را کاهش دهید.
در هفته ۲ تا ۳ بار ماهی مصرف کنید.
درمان کیست تخمدان در طب سنتی
در طب سنتی علت اصلی کیست تخمدان چاقی، غلظت خون و ایجاد سردی و رطوبت در رحم است. در طب سنتی با گرم کردن طبع رحم می‌توان کیست تخمدان را درمان کرد. خوشبختانه در طب سنتی راهکارهای زیادی برای درمان این بیماری شایع در زنان وجود دارد که در ادامه به نسخه دکتر خیراندیش و همچنین گیاهان مؤثر در درمان کیست تخمدان اشاره می‌کنیم.
نسخه دکتر خیراندیش در درمان کیست تخمدان
۱٫از حمام کردن در زمان قاعدگی خودداری نمایید.
۲٫بادکش تخمدان و کمر (۱۴ مرحله یک روز در میان) انجام شود.
۳٫عرق رازیانه و عسل میل شود.
۴٫حجامت عام انجام شود.
۵٫یک ماه بعد از انجام حجامت عام، حجامت گودی کمر (ساکرال) انجام شود.
۶٫یک تا سه شب به مقدار ۱۰ سی‌سی عسل را به‌صورت واژینال استفاده شود.
۷٫تخمدان‌ها با روغن زنجبیل ماساژ داده شود.
۸٫یک واحد سیاهدانه را نیم کوب کرده و با سه واحد عسل مخلوط‌کنید و هر شب یک قاشق مرباخوری میل نمایید.
۹٫عرق بومادران میل شود.
درمان کیست تخمدان با استفاده از بادکش شکم و کمر
کیست تخمدان تبلور بلغم در ناحیه تخمدان است و عفونت هم نوعی بلغم است و یکی از بلغم زداها بادکش است البته کیست‌هایی که مایع هستند و سفت نشده‌اند مدنظر ما برای درمان با استفاده از بادکش هستند. بعداً که بدن گرم شد باید از حجامت گودی کمر (ساکرال) و زیر شکم نیز استفاده نمود و در حد امکان نباید جراحی کرد چون در بعضی خانم‌ها این نوع جراحی باعث نازایی می‌شود ولی کیست‌های بزرگ و سفت شده باید با جراحی خارج شوند.
نکته: بادکش در ایام قاعدگی هم مشکل ندارد مگر در بعضی از افراد که باعث خون‌ریزی می‌شود.
گیاهان مؤثر در درمان کیست تخمدان
درمان کیست تخمدان با استفاده از رازیانه
رازیانه دارای طبع گرم و خشک است و به علت داشتن ماده استروژن که هورمون زنانه است در درمان کیست تخمدان بسیار مؤثر است.
میزان و نحوه مصرف رازیانه:
۱٫مصرف عرق رازیانه: نیم فنجان عرق رازیانه بعد از صرف هر وعده غذایی میل شود.
۲٫دمنوش رازیانه: یک قاشق چای‌خوری رازیانه نیم کوب شده را در یک قوری ریخته و مقداری آب جوش اضافه کرده و به مدت ۱۵ دقیقه دم‌کنید. صبح و شب یه فنجان میل کنید برای شیرین کردن دمنوش رازیانه از عسل استفاده کنید. استفاده از گیاه رازیانه به‌صورت دمنوش مفیدتر است.
۳٫استفاده از آبزن رازیانه: رازیانه را همراه با تخم کتان، گل ختمی، پیاز، آویشن، مرزنجوش و اسطوخودوس بجوشانید و سپس این جوشانده را در وان ریخته و در آن بنشینید این نوع آبزن باعث پاکسازی رحم می‌شود.
احتیاط: افرادی که به آنتول حساسیت دارند و افرادی که دارای سابقه تشنج می‌باشند بهتر است از مصرف گیاه رازیانه اجتناب کنند. درمان کیست تخمدان با استفاده از روغن کرچک
روغن کرچک از قدیم برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شد. این روغن بافت‌ها و سموم اضافی بدن را پاک می‌کند و کیست تخمدان را از بین می‌برد. یکپارچه ی بزرگ و تمیز را به دو یا سه لایه تا کنید. دو قاشق غذاخوری روغن کرچک روی پارچه بریزید. ابتدا یک حوله‌ی کهنه را روی شکم بگذارید، سپس پارچه را روی آن قرار دهید و روی شکم ببندید. روغن کرچک باید ۳۰ دقیقه بماند. اینکار را سه بار در هفته و به مدت سه ماه تکرار کنید. برای تمیز کردن روغن از پوست، منطقه‌ی تحت درمان را با محلول سه قاشق غذاخوری جوش‌شیرین مخلوط با آب بشویید.
درمان کیست تخمدان با استفاده از دمنوش بابونه
دمنوش بابونه نیز داروی خوبی برای درمان کیست تخمدان و درد و ناراحتی است. اثر آرام‌بخش دمنوش بابونه به کاهش درد کمک می‌کند. همچنین، طبیعت گرم این دمنوش قاعدگی‌های نامنظم را درمان و به تحریک جریان خون در ناحیه‌ی لگن و رحم کمک می‌کند. دو قاشق چای‌خوری بابونه خشک را در یک فنجان آب گرم بریزید و بعد از پنج دقیقه، یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. روزانه دو تاسه فنجان دمنوش بابونه میل نمایید.
درمان کیست تخمدان با استفاده از دمنوش زنجبیل
زنجبیل یک گیاه ضدالتهاب قوی است که التهاب و درد را تسکین می‌دهد. همچنین گرمای بدن را افزایش می‌دهد و باعث قاعدگی می‌شود. یک قطعه زنجبیل، دو ساقه کرفس، نیم لیوان آب سیب و سه‌چهارم آناناس را در آبمیوه گیری بریزید ومخلوط کنید. تا زمانی که کیست‌ها از بین بروند، هر روز دو تا سه فنجان از این مخلوط بنوشید.
گیاهان موئثر دیگر در درمان کیست تخمدان
۱٫یک قاشق چای‌خوری اسطوخودوس را دریک استکان آب جوش بریزید و به مدت ۵ دقیقه دم بکشد صبح‌ها با عسل میل کنید.
۲٫خوردن هفت برگ کاسنی، یک قاشق مرباخوری پودر کاسنی با یک استکان عرق کاسنی بدون اسانس نیز مفید است
۳٫با خوردن عرق فراسیون رحم از کیست تخمدان پاکسازی کرد فراسیون به گفته بوعلی سینا پاک‌کننده رحم و تخمدان از کیست و عفونت است.
۴٫یک قاشق غذاخوری گزنه همراه با یک قاشق غذاخوری چوب دارچین و یک قاشق مرباخوری تخم هویج یک قاشق غذاخوری تخم کتان به مدت ۱۰ دقیقه دم‌کرده و باعسل میل نمایید (به مدت سه ماه صبح‌ها میل شود)
۵٫دود عنبر نسارا جهت رحم هرروز ده دقیقه تا چهل شب
۶٫یک قاشق غذاخوری ژل آلو ورا را با نصف فنجان آب چغندر تازه مخلوط کنید و هرروز قبل از صبحانه بنوشید تا زمانی که بهبود یابید.
۷٫ابتدای شب یک استکان آب جوش و یک قاشق چای‌خوری پودر گیاه افتیمون را مخلوط و پس از ۵ دقیقه دم کشیدن با عسل ناب میل نمایید.

با تشکر از شما دوست گرامی
در صورت تمایل به تهیه عرقیحات گیاهی میتوانید به
فروشگاه اینترنتی عرقیجات گیاهی کاکوتی مراجعه نماید و خرید خود را در کوتاه ترین زمان ممکن ثبت نمایید . برای دانلود اپلیکیشن اندروید کاکوتی اینجا کلیک کنید

مطالب مرتبط

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.