خانه دسته‌بندی نشده درمان تپش قلب به کمک طب سنتی

درمان تپش قلب به کمک طب سنتی

توسط kakooti
درمان تپش قلب در طب سنتی

تپش قلب

سلامت قلب باعث می‌شود تا زندگی سرشار از آرامش و راحتی داشته باشید. یکی از مشکلات قلبی رایجی که ممکن است هر فردی در زندگی حداقل یک‌بار به آن مبتلا شده باشد، تپش قلب یا تشدید ضربان قلب می‌باشد. به‌طورمعمول، قلب هر انسان سالمی بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می‌زند. در شرایطی که ضربان قلب شما کمتر و یا بیشتر از این تعداد باشد، می‌گوییم که دچار تپش قلب شده‌اید. تپش قلب در واقع به انقباض و انبساط قلب گفته می‌شود. برخی از تپش‌های قلبی در شرایط خاص مانند استرس و اضطراب و … رخ می‌دهد؛ اما درصورتی‌که تپش قلب شما ناشی از یک بیماری قلبی باشد ممکن است خطرناک باشد و در برخی شرایط منجر به ایست قلبی شود؛ بنابراین بهتر است که نسبت به وضعیت قلب خود حساس باشید تا از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری شود.

در بخش زیر از مجله‌ی تخصصی کاکوتی به معرفی برخی از داروهای گیاهی مؤثر در درمان تپش قلب پرداخته‌ایم. درصورتی‌که دچار تپش قلب‌های خفیف ناشی از شرایط استرس‌زای محیطی می‌شوید، بهتر است از داروهای گفته‌شده در این مقاله استفاده کنید تا به آرامش برسید. در ادامه با ما همراه باشید.

نشانه‌های تپش قلب کدام است؟

درصورتی‌که احساس تپش قلب می‌کنید و یا حس می‌کنید که ضربان قلب شما به‌طور نامنظم می‌زند ممکن است یکی از چند نشانه‌ی زیر را داشته باشید. به این دلیل که افراد مختلف تپش قلب را با حالت‌های مختلفی تجربه می‌کنند. این حالت‌ها شامل:

 • در هنگام تپش قلب حس لرزش قلب، خفگی یا مورمور شدن را دارید.
 • حس می‌کنید که قلبتان به‌سختی می‌زند.
 • در قسمت گردن و یا قفسه‌ی سینه‌ی خود احساس ضربان قلب می‌کنید.
 • حس می‌کنید که قلبتان ضربان را جا می‌اندازد.

دلایل تپش قلب چیست؟

اگر تپش قلب شما در اثر یک بیماری قلبی مشخص نباشد، در برخی از شرایط و به دلایل معمول ممکن است که شما دچار تپش قلب شوید و یا ضربان قلب شما نامنظم بزند. این دلایل شامل موارد زیر است:

 • قرار گرفتن در شرایط عصبی مانند استرس، اضطراب، شک و یا ترس
 • انجام ورزش‌های شدید و سنگین
 • مصرف مواد غذایی کافئین دار مانند چای، قهوه، شکلات و نوشابه
 • مصرف نیکوتین
 • داشتن تب و یا دمای بالای بدن
 • کم‌آبی بدن
 • قند خون پایین
 • کم‌خونی
 • تغییرات هورمونی در شرایط خاص مانند عادت ماهیانه، بارداری و یائسگی
 • مصرف برخی داروهای خاص مانند داروی سرماخوردگی که از پزودوافدرین تشکیل‌شده است و یا برخی داروهای مربوط به آسم و یا داروهای مسدودکننده بتاو ضد احتقان‌ها
 • مصرف مواد مخدر مانند کوکائین و آمفتامین
 • برخی بیماری‌های خاص مانند تیروئید پرکار یا سوزش سر دل
 • کمبود پتاسیم

تپش قلب چه زمانی نگران‌کننده می‌باشد؟

زمانی که قلب شما سالم کار می‌کند به‌هیچ‌عنوان متوجه تعداد ضربان آن نیستید. این حالت نشانه‌ی سلامتی قلب شما می‌باشد؛ اما درصورتی‌که احساس می‌کنید قلب شما تندتر و یا کندتر می‌زند و یا حتی ضربان آن به‌صورت نامنظم کار می‌کند، بهتر است که به فکر درمان آن باشید. همچنین اگر بعد از تپش قلب احساس سرگیجه، بیهوشی، درد سینه، تنگی نفس و یا حالت تهوع کردید بهتر است که حتماً به پزشک مراجعه کنید.

درمان تپش قلب به کمک دم‌نوش‌های گیاهی

۱-درمان تپش قلب به کمک گل‌گاوزبان

گل‌گاوزبان یکی از داروهای گیاهی می‌باشد که برای بیماری‌های مربوط به اعصاب و قلب معجزه می‌کند؛ بنابراین اگر شما هم دچار تپش قلب شدید، برای تنظیم ضربان قلب خودتان می‌توانید از دم‌نوش گل‌گاوزبان استفاده کنید. برای درمان کافی است قبل از خواب و یا زمانی که ضربان قلب شما تشدید یافت، یک فنجان از دم‌نوش گل‌گاوزبان را مصرف کنید.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی گیاه گل‌گاوزبان می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۲-درمان تپش قلب به کمک به‌لیمو

یکی از داروهای گیاهی مؤثر جهت تنظیم ضربان قلب به‌لیمو می‌باشد. این گیاه همچنین برای درمان سرگیجه، تشنج و … نیز مفید است.

۳-درمان تپش قلب به کمک اسطوخودوس

اگر دچار تپش قلب هستید و می‌خواهید با داروهای گیاهی آن را درمان کنید، اسطوخودوس را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این گیاه طعم تلخی دارد و با طبع گرم و خشک خود برای درمان تپش قلب بسیار کمک‌کننده است. برای درمان کافی است به یکی از دو صورت زیر عمل کنید:

-قسمت گل و سرشاخه‌های این گیاه را به‌صورت دم‌نوش استفاده کنید؛ بنابراین کافی است تا مقدار ۵ گرم از این گیاه را در یک لیوان آب بجوشانید. مصرف روزانه سه لیوان از آن می‌تواند به درمان شما کمک بسیاری کند. برای رفع تلخی این دم‌نوش می‌توانید آن را با عسل و یا نبات مصرف کنید.

-می‌توانید با حمام روغن اسطوخودوس، سیستم عصبی خود را آرام‌تر کرده و تپش قلب خود را کاهش دهید.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی گیاه اسطوخودوس می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۴-درمان تپش قلب به کمک بهارنارنج

عرق خوش عطر بهارنارنج به کاهش استرس و اضطراب شما کمک بسزایی می‌کند. همچنین بهارنارنج می‌تواند برای درمان تپش قلب نیز مؤثر باشد. کافی است یک‌بار امتحان کنید تا نتیجه‌ی مثبت آن را ببینید.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی عرق بهارنارنج می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۵-درمان تپش قلب به کمک بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه ازجمله گیاهان دارویی است که به‌صورت مسکن عمل می‌کند و یک داروی ضد افسردگی است. همچنین این دارو به تقویت قلب، آرامش روح و کاهش استرس نیز کمک بسیاری می‌کند. شما می‌توانید برای تنظیم ضربان قلب خود گیاه بادرنجبویه را به‌صورت اسانس، عصاره روغنی، پماد و یا دم‌نوش استفاده کنید.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی گیاه بادرنجبویه می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۶-درمان تپش قلب به کمک سنبل طیب

تأثیر سنبل طیب در درمان تپش قلب انکار نشدنی است. ریشه‌ی این گیاه برای آرامش اعصاب، بهبود کیفیت خواب، تنظیم ضربان قلب و … بسیار مناسب است. برای درمان کافی است تا ریشه‌ی این گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در یک لیوان آب بجوشانید. سپس می‌توانید یک لیوان از آن را نوش جان کنید. بعد از خوردن این دم‌نوش گیاهی، شدت ضربان قلب شما کاهش می‌یابد.

توجه به این نکته ضروری است که مصرف سنبل طیب برای زنان باردار منع مصرف دارد.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی گیاه سنبل طیب می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۷-درمان تپش قلب به کمک چای بابونه

بابونه یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان تپش قلب بسیار مؤثر است. برای درمان می‌توانید چای بابونه را به‌طور منظم مصرف کنید تا تپش قلب شما تنظیم شود.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی چای بابونه می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۸-درمان تپش قلب به کمک گل ساعت

اگر براثر اضطراب و استرس دچار تپش قلب می‌شوید، بهتر است گل ساعت را امتحان کنید. گل‌های سفید این گیاه، با ترشح موادی، اعصاب شمارا آرام می‌کند و استرس شمارا از بین می‌برد؛ بنابراین اگر دچار تپش قلب شدید، این گیاه می‌تواند به‌طور مؤثری ضربان قلب شمارا کمتر کند.

۹-درمان تپش قلب به کمک گیاه بومادران

اگر گاهی از تپش قلب‌های خفیف رنج می‌برید، گیاه بومادران را امتحان کنید. این گیاه با خواص فراوان خود می‌تواند ضربان قلب شمارا تنظیم کند. برای درمان کافی است گیاه بومادران را به‌صورت چای مصرف کنید. برای اثرگذاری بیشتر، می‌توانید این چای را دو تا سه بار در روز نوش جان کنید.

۱۰-درمان تپش قلب به کمک نعنا فلفلی

نعنا فلفلی با خاصیت خنک‌کنندگی خود بر روی قلب می‌تواند برای درمان تپش قلب شما معجزه کند. برای درمان کافی است مقداری برگ نعنا تازه را در یک لیوان آب بجوشانید. سپس آن را نوش جان کنید. این چای طبیعی، تقویت‌کننده‌ی ماهیچه‌های قلب شما بوده و جریان خون را بهبود می‌بخشد.

درمان تپش قلب به کمک راهکارهای عمومی طب سنتی

۱-درمان تپش قلب به کمک کندر

پزشکان طب سنتی برای درمان تپش قلب و تنظیم ضربان آن، استفاده از صمغ گیاه کندر را پیشنهاد می‌دهند. برای درمان می‌توانید به یکی از سه صورت خوراکی، موضعی و بخور آن را استفاده کنید.

البته بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

۲-درمان تپش قلب به کمک سیر

اگر می‌خواهید که قلب شما سالم بماند، خوردن سیر را فراموش نکنید. سیر پاک‌کننده عروق مسدود شده، کاهش‌دهنده‌ی فشار خون، پایین آورنده‌ی کلسترول و … می‌باشد. برای درمان کافی است هر روز یک حبه سیر، یک قاشق روغن‌زیتون و کمی نمک را مصرف کنید تا مشکلات قلبی شما مانند تپش قلب درمان شود. کافی است امتحان کنید تا این احساس خوب را تجربه کنید.

۳-درمان تپش قلب به کمک دارچین

اگر سلامت قلبتان برای شما اهمیت دارد، از معجزه‌ی دارچین استفاده کنید. برای درمان کافی است یک قاشق غذاخوری پودر دارچین و یک قاشق چای‌خوری عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و روزی یک‌بار برای تنظیم ضربان قلب خود مصرف کنید. همچنین می‌توانید مقداری از چوب دارچین را به چایی روزانه خود اضافه کنید. این کار علاوه بر خوش‌طعم کردن چایی، به آرامش قلب شما کمک بسیاری می‌کند.

۴-درمان تپش قلب به کمک رزماری

رزماری دارای خواص بی‌شماری نظیر ضد نفخ، مسکن اعصاب، عرق آور، تقویت‌کننده قلب، سرشار از مواد معدنی و … می‌باشد. این گیاه برای زمانی که دچار اضطراب و استرس می‌شوید و قلب شما دچار تپش می‌شود، بسیار مؤثر است. برای درمان می‌توانید مقداری از روغن رزماری را بر روی پوست خود زده و ماساژ دهید تا تپش قلب شمارا کاهش دهد.

در صورت تمایل به خرید اینترنتی گیاه رزماری می‌توانید این گیاه را از فروشگاه اینترنتی کاکوتی سفارش دهید.

۵-درمان تپش قلب به کمک زالزالک

اگر دچار مشکلات قلبی هستید، زالزالک را امتحان کنید. آرام کردن ماهیچه‌های قلب، تقویت دیواره‌ی عروقی خونی، بهبود جریان خون، درمان نارسایی قلب و … ازجمله خواص زالزالک می‌باشد. اگر در اثر استرس و اضطراب، دچار ضربان قلب نامنظم شده‌اید، مصرف منظم زالزالک به مدت دو هفته می‌تواند به درمان مشکل قلبی شما کمک بسیاری کند.

۶-درمان تپش قلب به کمک عسل و لیمو

برای درمان تپش قلب خود از معجزه‌ی عسل استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید صبح ناشتا مقدار یک عاشق چای‌خوری عسل را در یک لیوان آب ترکیب کنید. سپس کمی لیمو به آن اضافه کرده و نوش جان کنید.

۷-درمان تپش قلب به کمک گیاه ارجون

پزشکان طب سنتی برای درمان بیماری‌های قلبی مانند تپش قلب، گیاه ارجون را توصیه می‌کنند. مصرف این گیاه علاوه بر رقیق کردن خون، سطح کلسترول را نیز پایین می‌آورد. برای درمان کافی است مقداری شیر را بجوشانید. سپس مقداری زعفران و ارجون به آن اضافه کنید. مصرف این نوشیدنی به درمان تپش قلب کمک بسیاری می‌کند. برای اثرگذاری بیشتر، می‌توانید روزی ۲ تا ۳ مرتبه آن را نوش جان کنید.

۸-درمان تپش قلب به کمک سنبل هندی

اگر مشکل قلبی ندارید ولی گاهی دچار تپش قلب می‌شوید، سنبل هندی را به شما توصیه می‌کنیم. سنبل هندی تحریک‌کننده‌ی قلب بوده و برای تنظیم ریتم قلبی بسیار مؤثر است. برای درمان کافی است سنبل هندی را با کمی دارچین مخلوط کنید. سپس به اندازه‌ی یک قاشق چای‌خوری و ۳ بار در روز آن را مصرف کنید.

سخن نهایی

ما در این مقاله از مجله‌ی تخصصی کاکوتی به معرفی برخی از داروهای گیاهی مؤثر در درمان تپش قلب پرداخته‌ایم. گیاهان دارویی گفته‌شده در بالا، برای تپش قلب‌های خفیفی مؤثر می‌باشد که نشانه‌ی یک بیماری خاص قلبی نباشد. قلب یکی از اعضای حیاتی بدن شما است که سهل‌انگاری در رابطه با آن می‌تواند منجر به صدمات جبران‌ناپذیری شود. درصورتی‌که با مصرف داروهای گیاهی بالا همچنان مشکل شما پابرجا بود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده تا با انجام آزمایش‌های مختلف از سالم بودن قلب خود مطمئن شوید.

در صورت داشتن هرگونه سؤال یا نظر می‌توانید دیدگاه خود را در زیر همین پست با ما در میان بگذارید. همکاران ما در پشتیبانی به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

 

با تشکر از شما دوست گرامی
در صورت تمایل به تهیه عرقیحات گیاهی میتوانید به
فروشگاه اینترنتی عرقیجات گیاهی کاکوتی مراجعه نماید و خرید خود را در کوتاه ترین زمان ممکن ثبت نمایید . برای دانلود اپلیکیشن اندروید کاکوتی اینجا کلیک کنید

مطالب مرتبط

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.