خانه دسته‌بندی نشده با خواص مصطکی برادر کندر آشنا شوید

با خواص مصطکی برادر کندر آشنا شوید

توسط مدیر مجله
خواص مصطکی

گیاهان دارویی با خواص شگفت‌انگیز خود می‌توانند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشند. مصطکی از جمله گیاهان دارویی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله دردهای جسمانی تجویز می‌شود. ما در این مقاله از کاکوتی قصد داریم تا شما را با خواص مصطکی و موارد استفاده آن آشنا کنیم. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

خواص مصطکی برای درمان بیماری‌ها

مصطکی در طب سنتی با نام‌های دیگری از جمله مصطکی رومی، کندر رومی، مستکی و علک رومی نیز شناخته می‌شود. همچنین برخی از اطبا آن را برادر کندر می‌نامند. صمغ این گیاه دارویی به صورت شیره زرد رنگی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. طبع این گیاه گرم و خشک بوده و برای استفاده در فصل زمستان یک گزینه پیشنهادی مناسب است.

این گیاه دارویی به شکل‌های مختلفی از جمله صمغ، جوشانده، روغن و خوراکی قابل استفاده است. اگر می‌خواهید که با خواص درمانی مصطکی بیشتر آشنا شوید، خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

خاصیت مصطکی برای دهان و دندان

اگر بوی بد دهان شما با روش‌های مختلف از بین نرفته است، پیشنهاد می‌کنیم که این بار از خواص مصطکی استفاده کنید. برای این منظور کافی است تا این گیاه دارویی را مانند آدامس بجویید. همچنین می‌توانید از ترکیب جوشانده این گیاه با سعد کوفی استفاده کنید و دندان‌های خود را هر شب با آن شستشو دهید. علاوه بر این صمغ گیاه مصطکی می‌تواند حفره‌های موجود در دهان شما را پر کرده و بوی بد دهان را از بین ببرد.

از دیگر خواص گیاه مصطکی می‌توان به گوشت در آوردن دندان‌ها اشاره کرد. به خصوص در برخی از موارد که لثه خود به خود دچار تحلیل می‌شود، جویدن صمغ مصطکی می‌تواند باعث استحکام بخشیدن به دندان‌ها شود.

درمان بیماری‌های مرتبط با گوش به کمک مصطکی

برای درمان انواع مشکلات مرتبط با گوش، پیشنهاد می‌کنیم که از خاصیت صمغ مصطکی بهره ببرید. به عنوان مثال اگر گوش شما دچار گرفتگی شده است، برای باز شدن آن می‌توانید از ترکیب مصطکی و روغن زیتون استفاده کنید. بعد از جوشاندن این ترکیب می‌توانید از آن‌ها به صورت قطره گوش استفاده کنید.

از دیگر خواص مصطکی برای مشکلات مربوط به گوش می‌توان به رفع سنگینی گوش‌ها اشاره کرد. برای درمان کافی است تا مقداری از مصطکی را به همراه آب در حال جوش اضافه کنید. بعد از سرد شدن سه قطره از آن را داخل گوش خود بچکانید. همچنین برای از بین بردن سنگینی گوش خود می‌توانید مقداری صمغ مصطکی را با روغن زیتون ترکیب کرده و آن‌ها را بجوشانید. بعد از سرد شدن، چند قطره از آن را داخل گوش خود بریزید.

البته بهتر است که قبل از انجام این روش‌ها، حتما با پزشک طب سنتی برای مشکلات گوش خود صحبت کنید. چرا که گاهی انجام خودسرانه این روش‌ها می‌تواند تاثیر منفی روی روند درمانی شما بگذارد.

درمان مشکلات گوارشی با مصرف مصطکی

اگر دچار مشکلات گوارشی شده‌اید و این شرایط درد و ناراحتی شکمی را برای شما ایجاد کرده است، پیشنهاد می‌کنیم که گیاه دارویی مصطکی را مصرف کنید. این گیاه دارویی خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی دارد و با کاهش التهاب دستگاه گوارش، باعث هضم بهتر غذا می‌شود.

کاهش کلسترول با فواید درمانی مصطکی

خواص مصطکی تاثیر مثبتی روی کاهش کلسترول دارد؛ در نتیجه مصرف آن خطر ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی و عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین کسانی که از صمغ این گیاه دارویی برای کاهش کلسترول استفاده می‌کنند، قند خون آن‌ها نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

کاهش وزن با خاصیت گیاه مصطکی

به کمک خواص شگفت‌انگیز مصطکی می‌توانید وزن خود را چند کیلویی پایین بیاورید. البته در کنار مصرف این گیاه دارویی باید رژیم غذایی مناسب خود را رعایت کنید. همچنین به صورت روزانه ورزش خود را ترک نکنید.

تقویت اعصاب به خوردن گیاه مصطکی

مشکلات زندگی، استرس، فشارهای کاری و غیره می‌توانند تاثیر منفی روی اعصاب تاثیر منفی بگذارد. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم که از خواص معجزه‌آسای گیاه مصطکی برای اعصاب خود استفاده کنید. مصرف این گیاه دارویی می‌تواند باعث تقویت اعصاب شود. برای بهره‌مندی از خواص مصطکی برای تقویت اعصاب کافی است تا مقداری از این گیاه دارویی را به صورت آدامس بجوید.

رفع بی‌خوابی با خواص درمانی مصطکی

خواب کافی شبانه کمک می‌کند تا در طول روز انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه داشته باشید. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که با مشکل بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کنید، گیاه مصطکی می‌تواند برای درمان بی‌خوابی معجزه کند. برای حل مشکل خود کافی است تا هر شب یک لیوان از دمنوش این گیاه را به همراه عرق بهار نارنج نوش جان کنید. این دمنوش خوش عطر و طعم مانند یک داروی خواب‌آور عمل کرده و مشکل بی‌خوابی شما را درمان می‌کند.

تامین سلامت کبد با خوردن مصطکی

اگر دچار مشکلات کبدی مانند کبد چرب هستید، پیشنهاد می‌کنیم که مصطکی مصرف کنید. صمغ این گیاه مانند یک داروی موثر می‌تواند جلوی هرگونه آسیب کبدی را بگیرد. همچنین در صورت نامتعادل بودن آنزیم‌های کبدی، مصرف مصطکی می‌تواند جلوی هر گونه آسیب را بگیرد.

کاهش علائم آسم آلرژیک

از دیگر خواص مصطکی می‌توان به خاصیت ضد التهابی این گیاه دارویی اشاره کرد. این خاصیت درمانی مصطکی می‌تواند هرگونه التهاب تنفسی را مهار کند. به خصوص در مواردی که فرد دچار آسم شده باشد، مایع درون ریه افزایش پیدا می‌کند؛ در نتیجه با مصرف مصطکی مایع درون ریه کاهش پیدا کرده و التهاب آن تسکین پیدا می‌کند.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ و پروستات

بررسی‌های انجام شده روی گیاه دارویی مصطکی نشان می‌دهد که مصرف این گیاه دارویی می‌تواند جلوی تکثیر سلول‌های سرطانی را بگیرد. به خصوص روغن صمغ مصطکی تاثیر بسیار بالایی در پیشگیری از سرطان روده بزرگ دارد. همچنین مصرف این گیاه دارویی می‌تواند به خوبی رشد سلول‌های سرطانی پروستات را در مردان مهار کند.

رفع یبوست با خواص دارویی مصطکی

اگر یبوست شدید دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از خواص مصطکی استفاده کنید. برای استفاده از خاصیت درمانی مصطکی کافی است تا ترکیبی از گیاهان دارویی موثر برای رفع یبوست از جمله مصطکی، هلیله کابلی، برگ سنا، تخم رازیانه، زنجبیل و هل را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس این داروی گیاهی را بعد از هر بار غذا نوش جان کنید.

جلوگیری از زخم‌های گوارشی با خواص درمانی مصطکی

تحقیقات طب سنتی نشان داده است که صمغ مصطکی خاصیت ضد باکتریایی دارد. در نتیجه این ویژگی می‌تواند جلوی بروز زخم معده را بگیرد. برای این منظور کافی است تا به صورت روزانه مقدار کمی از صمغ مصطکی را مصرف کنید تا جلوی زخم‌های گوارشی گرفته شود.

تسکین سرفه با فواید دارویی مصطکی

اگر سرماخوردگی شما درمان شده است؛ اما همچنان سرفه آن باقی مانده است، توصیه می‌کنیم که گیاه دارویی مصطکی را امتحان کنید. برای این منظور کافی است تا مقداری از این گیاه دارویی را در مقداری آب جوش دم کنید. سپس آن را نوش جان کنید. با خواص مصطکی بعد از مدتی سرفه‌ شما درمان خواهد شد.

از بین بردن باکتری اچ پیلوری با استفاده از مصطکی

باکتری اچ پیلوری، از جمله باکتری‌های مضر دستگاه گوارش است که می‌تواند باعث زخم‌های گوارشی شود. این باکتری در بیشتر مواقع در برابر آنتی بیوتیک نیز مقاوم بوده و درمان را سخت می‌کند. تحقیقات انجام شده در طب سنتی نشان می‌دهد که صمغ گیاه دارویی مصطکی می‌تواند باعث از بین رفتن این باکتری شود.

کاهش التهاب روده با خوردن صمغ مصطکی

اگر دچار التهاب روده شده‌اید، برای کاهش علائم این بیماری، صمغ مصطکی را امتحان کنید. تحقیقات طب سنتی روی این گیاه دارویی نشان داده است که مصرف مصطکی می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش التهابات روده‌ای داشته باشد.

جلوگیری از حفره دندان با استفاده از صمغ مصطکی

صمغ مصطکی با تاثیر مثبت روی PH و باکتری‌های سطح بزاق می‌تواند از بروز حفره‌های دندانی جلوگیری کند.

تقویت حافظه با فواید درمانی مصطکی

خوردن گیاه دارویی مصطکی می‌تواند منجر به تقویت حافظه شود. به خصوص خواص مصطکی همراه با کندر،  تاثیر دو چندانی روی حافظه دارد و می‌تواند از بروز آلزایمر در پیری جلوگیری کند.

درمان سل با مصرف مصطکی

برای درمان سریع‌تر سل، دم‌کرده مصطکی می‌تواند کمک‌کننده باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که مصرف این گیاه دارویی به هیچ عنوان جایگزین داروهای سل نخواهد بود؛ بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری پیشنهاد می‌کنیم که حتما زیر نظر پزشک طب سنتی، گیاه دارویی مصطکی را مصرف کنید.

آرا‌بخش قلب

برای احساس آرامش بیشتر در قلب پیشنهاد می‌کنیم از خاصیت شفابخش مصطکی بهره ببرید. برای این منظور کافی است تا مقدار دو گرم از این گیاه دارویی را مانند آدامس بجوید. سپس روی آن نصف لیوان عرق نسترن نوش جان کنید. با اجرای این دستور، آرامش از دست رفته دوباره به قلب شما باز می‌گردد.

از بین رفتن ورم پاها

برای رفع ورم پاها، در کنار استفاده از روغن‌های گیاهی، از خواص مصطکی بهره ببرید.

زیبایی پوست و مو با روغن مصطکی

روغن مصطکی با تاثیر مثبت روی پوست و مو، زیبایی را به چهره شما باز می‌گرداند. ماساژ صورت با روغن مصطکی می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این روغن گیاهی مانند یک ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و پوست صورت را در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت می‌کند.
  • استفاده از این روغن گیاهی، نرمی و شفافیت را برای پوست صورت شما به ارمغان می‌آورد
  • باعث التیام و از بین رفتن آثار سوختگی از روی پوست می‌شود.

عوارض و مضرات مصرف مصطکی

اگرچه این گیاه دارویی فواید درمانی بسیار زیادی دارد، اما مصرف آن در برخی از شرایط می‌تواند مشکلات خاصی را برای شما به وجود آورد؛ بنابراین هنگام مصرف مصطکی، توجه به نکات زیر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است:

  • مصرف بیش از اندازه مصطکی می‌تواند باعث ایجاد سردرد، سرگیجه و حتی ناراحتی معده شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای بهره‌مندی از خواص مصطکی در ابتدا مقدار بسیار کمی از آن را استفاده کنید. در صورت نداشتن علائم بالا می‌توانید به تدریج مقدار مصطکی را افزایش دهید.
  • مصرف صمغ مصطکی ممکن است باعث ایجاد حساسیت در برخی از افراد شود؛ در نتیجه ممکن است فرد بعد از خوردن این گیاه دارویی دچار واکنش‌های آلرژیک شود. در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم که مصرف این دارو را به کلی قطع کرده و با پزشک طب سنتی مشورت کنید.
  • مصرف صمغ مصطکی در خانم‌های باردار و شیرده منع مصرف دارد.

سخن نهایی

ما در این مقاله از کاکوتی در رابطه با خواص بی‌نظیر مصطکی صحبت کردیم. با وجود مزایای گفته شده در رابطه با این گیاه دارویی توصیه می‌کنیم که حتما قبل از مصرف، با پزشک طب سنتی مشورت کنید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که به هیچ عنوان این دارو را جایگزین درمان اصلی خود نکنید. بلکه می‌توانید در صورت نداشتن عوارض، از این گیاه دارویی به عنوان مکمل درمان خود استفاده کنید.

در صورت تمایل به خرید صمغ مصطکی و بهره‌مندی از خواص مصطکی توصیه می‌کنیم که این گیاه دارویی را از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید. فروشگاه اینترنتی کاکوتی به عنوان یکی از معتبرترین فروشگاه‌های محصولات گیاهی، امکان خرید صمغ مصطکی را برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به ثبت سفارش خود اقدام کنید.

با تشکر از شما دوست گرامی
در صورت تمایل به تهیه عرقیحات گیاهی میتوانید به
فروشگاه اینترنتی عرقیجات گیاهی کاکوتی مراجعه نماید و خرید خود را در کوتاه ترین زمان ممکن ثبت نمایید . برای دانلود اپلیکیشن اندروید کاکوتی اینجا کلیک کنید

مطالب مرتبط

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.